Eels Junior Representative Draws Announced

The draws for the Parramatta Eels Junior Representative sides (SG Ball, Harold Matthews and Tarsha Gale Cup) have been announced ahead of the 2019 season kicking off on Saturday 9 February.

Each competition will run for nine rounds before a four week finals series kick off in early April with the Grand Final held in early May 2019.

For Blue & Gold Members and fans who are interested in watching the young talented Eels sides in action, please note that all three grades are in action at the same home ground in Round Three and Round Six whilst they will also play at the same away grounds in Round Two, Round Seven and Round Nine.

Please note that fixture details are subject to change throughout the season.

In 2018, the Parramatta Eels Harold Matthews Cup side progressed through to the Grand Final eventually going down to the Manly Warringah Sea Eagles.

See the Eels regular season draw below

Round One – Saturday 9 February
SG Ball: Central Coast Roosters v Parramatta Eels, Morry Breen Oval, 1:30pm
Harold Matthews: Central Coast Roosters v Parramatta Eels, Morry Breen Oval, 12pm
Tarsha Gale: Canberra Raiders v Parramatta Eels, Raiders Belconnen, 12pm

Round Two – Saturday 16 February
SG Ball: Illawarra Steelers v Parramatta Eels, Collegians Sporting Complex, 1pm
Harold Matthews: Illawarra Steelers v Parramatta Eels, Collegians Sporting Complex, 11:30am
Tarsha Gale: Illawarra Steelers v Parramatta Eels, Collegians Sporting Complex, 10am

Round Three – Saturday 23 February
SG Ball: Parramatta Eels v Manly Warringah Sea Eagles, New Era Stadium, 12pm
Harold Matthews: Parramatta Eels v Cronulla Sharks, New Era Stadium, 10:30am
Tarsha Gale: Parramatta Eels v St George Dragons, New Era Stadium, 9am

Round Four – Saturday 2 March
SG Ball: Wester Suburbs Magpies v Parramatta Eels, Campbelltown Stadium, 1:30pm
Harold Matthews: Parramatta Eels v Western Suburbs Magpies, New Era Stadium, 11am
Tarsha Gale: Parramatta Eels v Wests Tigers, New Era Stadium, 10am

Round Five – Saturday 9 March
SG Ball: South Sydney Rabbitohs v Parramatta Eels, Redfern Oval, 11:30am
Harold Matthews: South Sydney v Parramatta Eels, Redfern Oval, 10am
Tarsha Gale: Parramatta Eels v Cronulla-Sutherland Sharks, McCredie Oval, 10am

Round Six – Saturday 16 March
SG Ball: Parramatta Eels v Victoria Thunderbolts, New Era Stadium, 1pm
Harold Matthews: Parramatta Eels v Balmain Tigers, New Era Stadium, 11:30am
Tarsha Gale: Parramatta Eels v Sydney Roosters Indigenous Academy, New Era Stadium, 10am    

Round Seven – Saturday 23 March
SG Ball: Canterbury-Bankstown Bulldogs v Parramatta Eels, Belmore Sports Ground, 2pm
Harold Matthews: Canterbury Bankstown Bulldogs v Parramatta Eels, Belmore Sports Ground, 12:30pm
Tarsha Gale: Canterbury-Bankstown Bulldogs v Parramatta Eels, Belmore Sports Ground, 11am

Round Eight – Saturday 30 March
SG Ball: Parramatta Eels v Sydney Roosters – McCredie Oval, 10am
Harold Matthews: Parramatta Eels BYE
Tarsha Gale: Penrith Panthers v Parramatta Eels, Windsor Sports Complex, 10:30am

Round Nine – Saturday 6 April
SG Ball: Newcastle Knights v Parramatta Eels, St Johns Oval, 1:30pm
Harold Matthews: Newcastle Knights v Parramatta Eels, St Johns Oval, 12pm
Tarsha Gale: Newcastle Knights v Parramatta Eels, St Johns Oval, 10:30am

Finals - TBC
Semi Finals - TBC
Preliminary Finals - TBC
Grand Final - TBC