Eels Junior Rep Results - NSWRL Round Five & CRL Round Four

The Parramatta Eels Junior Representative sides have come away with three wins and two losses following their respective competition clashes on the weekend.

The Eels SG Ball, Tarsha Gale and Andrew Johns Cup sides were successful and claimed the two points whilst the Harold Matthews and Laurie Daley sides suffered defeats.

The Under 14 and Under 15 Development squads were also successful, claiming victories over the Newcastle Knights in their clashes.

RESULTS
SG BALL
Parramatta Eels 32 (Trey Mooney, Penioni Tohi, Matthew Komolafe, Jakob Arthur (2), David Tui tries; Samuel Loizou (4) goals) def South Sydney 28
HAROLD MATTHEWS
Parramatta Eels 14 (Jabriel Kalache, Tutonu Junior Wright, Joshua Lealaiauloto tries; Francis Faaofo Tuitino goals) def by South Sydney 32
TARSHA GALE
Parramatta Eels 32 (Gardinia Faalogo (2), Breeze E'e, Shondell Akhabue, Martha Fua, Allison Futialo tries; Shondell Akhabue (3), Allison Futialo goals) def Canberra Raiders 10
ANDREW JOHNS
Parramatta Eels 32 (K Mafoa 2, D Reardon, C Nicholas, S Pryke tries; E Sanders 6 goals) def Newcastle Knights 4
LAURIE DALEY
Parramatta Eels 4 (B Vaughan-Aspin try) v Newcastle Knights 8
Under 14 Development game
Parramatta Eels def Newcastle Knights 0
Under 15 Development game
Parramatta Eels 26 def Newcastle Knights 12

Next week, the Parramatta Eels SG Ball, Harold Matthews and Tarsha Gale sides will return to New Era Stadium, Cabramatta for a triple header at the ground, with clashes against Victoria Thunderbolts, Balmain Tigers and the Sydney Roosters Indigenous Academy.

The Andrew Johns and Laurie Daley Cup sides will play their final round of the regular season, with clashes against the Central Coast Roosters at Morry Breen Oval, Wyong. The Country Rugby League semi finals will begin on Saturday 30 March.

Upcoming games - Saturday 16 March
SG Ball: Parramatta Eels v Victoria Thunderbolts, New Era Stadium, 1pm
Harold Matthews: Parramatta Eels v Balmain Tigers, New Era Stadium, 11:30am
Tarsha Gale: Parramatta Eels v Sydney Roosters Indigenous Academy, New Era Stadium, 10am   
Andrew Johns: Central Coast Roosters v Parramatta Eels, Morry Breen Oval, Wyong, 12:50pm
Laurie Daley: Central Coast Roosters v Parramatta Eels, Morry Breen Oval, 2pm