Junior Rep Teams Announced - NSWRL Rd 8 & CRL Semi Finals

The Parramatta Eels Junior Representative (SG Ball, Tarsha Gale and Laurie Daley Cup) sides have been selected ahead of this weekend’s clash in their respective competition.

After seven rounds of the competition, and two rounds remaining of the regular season, the SG Ball sit equal second on the ladder after suffering their first defeat of the season, the Harold Matthews side sit seventh heading into the bye and the Tarsha Gale side sit third.

After a week off this week, the Eels Laurie Daley Cup side will play in their Semi Final against the Western Rams at Harry Elliott Oval, Forster in their Country Rugby League competition.

Round Eight – Saturday 30 March
SG Ball: Parramatta Eels v Sydney Roosters – McCredie Oval, 10am
Harold Matthews: Parramatta Eels BYE
Tarsha Gale: Penrith Panthers v Parramatta Eels, Windsor Sports Complex, 10:30am
Semi-Finals
Laurie Daley Semi Final: Western Rams v Parramatta Eels, Harry Elliott Oval, Forster, 12:40pm.

Good luck to the young Blue & Gold players this weekend! See their squads below.

SG Ball
1. Joshua Tuipulotu

  1. Matthew Komolafe
  2. Viliami Penisini
  3. Penioni Tohi
  4. Samuel Loizou
  5. Tyler Field
  6. Jakob Arthur
  7. Samuel Hughes
  8. David Tui
  9. David Hollis
  10. Jayden Skinner
  11. Uinitoni Mataele
  12. Jontay-Junior Betham-Misa
  13. Tevita Masima
  14. Caleb Tohi
  15. Albert Etuati Faavae
  16. Taylor Mauala
  17. Desmond Raukete

 

Laurie Daley
1. Ngarimu Harte

  1. Braithen Vaughan-Aspin
  2. Joshua Hey
  3. Sean Russell
  4. Christian Pasitoa
  5. Drew Lloyd
  6. Gianfranco Grima
  7. Jai Vakai
  8. Cameron Bateup
  9. Peter Taateo
  10. Desmond Raukete
  11. Oscar Mezzomo (C)
  12. Kyle Leonard
  13. Bailey Nouredine
  14. Mitchell Webb-Leifi
  15. Etuale Lui
  16. Jordan Tapusoa
  17. Jandamurra Stewart

 

Tarsha Gale

1          Anne Pati

2          Chelsea-Lina Koomson

4          Allison Futialo

5          Izabella Epati

6          Jada Toevai

7          Kristen Cawthorne

11       Natalie Bainou

12       Tahlia Alexander ©

15       Martha Fua

24       Breeze E'e

25       Gardinia Faalogo

13       Jada Alexander

16       Shondell Akhabue

19       Rebekah Faucette

22       Lanuola Cross-Taateo